تبلیغات
بهترین عکسهای بازیگران ، خوانندگان، فوتبالیستها و ورزشکاران و گلیپ هاو مطالب جالب - فناوری نانو
 
بهترین عکسهای بازیگران ، خوانندگان، فوتبالیستها و ورزشکاران و گلیپ هاو مطالب جالب
عکسهای بازیگران ، خوانندگان، فوتبالیستها و ورزشکاران و گلیپ هاو مطالب جالب
درباره وبلاگ


عکسها، کلیپها، ورزشهای ، و بهترین موسیقها ، مطالب جالب ، نتایج زنده مسابقات و جدول مسابقات فوتبال ایران و دیگرکشورها، لیگ برتر ایران، لالیگا اسپانیا ، لیگ برتر انگلیس

مدیر وبلاگ : یعقوب
نویسندگان
یکشنبه 3 آبان 1388 :: نویسنده : یعقوب

فناوری نانو چیست؟

فناوری نانو یكی از آخرین دستاوردهای علمی است. طبق بررسی های شورای پژوهش های اجتماعی _ اقتصادی انگلستان، فناوری نانو از جمله موارد رو به گسترش و مورد توجه اجتماعی _ اقتصادی است. بحث هایی كم و بیش در زمینه كاربرد این نوع فناوری چه منتقدانه و یا طرفدارانه وجود دارد. بیشترین اشكالی كه منتقدان در این زمینه وارد می كنند، ترس از انباشته شدن كره زمین از وجود موادی است كه ممكن است این فناوری در پی داشته باشد و به نوعی خطرناك باشد. اما نقطه نظر طرفداران سرسخت این نوع فناوری بیشتر متوجه تاثیر مثبت آن در ارتقای زندگی، تولیدات جدید و توسعه گرانه و تولید محصولات ارزان تر است.

فناوری نانو چیست؟

به طور كلی این فناوری عبارت از كاربرد ذرات در ابعاد نانو است. یك نانومتر، یك میلیاردم متر است. از دو مسیر به این ابعاد می توان دسترسی پیدا كرد. یك مسیر دسترسی از بالا به پایین و دیگری طراحی و ساخت از پایین به بالا است. در نوع اول، ساختارهای نانو با كمك ابزار و تجهیزات دقیق از خرد كردن ذرات بزرگ تر حاصل می شوند. در طراحی و ساخت از پایین به بالا كه عموما آن را فناوری مولكولی نیز می نامند، تولید ساختارها، اتم به اتم و یا مولكول به مولكول تولید و صورت می گیرند. به عقیده مدیر اجرایی موسسه نانوتكنولوژی انگلستان، فناوری نانو ادامه و گسترش روند مینیاتوریزه كردن است و به این طریق تولید مواد، تجهیزات و سامانه هایی با ابعاد نانو انجام می شود. درحقیقت فناوری نانو به ما امكان ساخت طراحی موادی را می دهند كه كاملا دارای خواص و اختصاصات جدید هستند.

به بیان دیگر این نوع فناوری چیزهایی را كه در اختیار داریم با خصوصیات جدید در اختیار قرار می دهد و یا آنها را از مسیرهای نوینی می سازد. اما گویا صنایع داروسازی از مدت ها قبل به ساخت ذرات ریز مشغول بوده اند. به نظر پروفسور Buckton، طی سخنرانی كه در كنفرانس علوم دارویی انگلستان (BPC) انجام داد ادعا نمود كه فناوری نانو در داروسازی اصطلاح تازه به كار گرفته شده ای برای فناوری تولید ذرات در اندازه میكرونی (particles Micro) است كه از سال ها قبل تهیه و ساخته می شده اند. پس چه چیزی در این بین جدید خواهد بود؟ به عقیده مدیر اجرایی موسسه فناوری نانو انگلیس، دستیابی و ساخت دستگاه های آنالیز پیشرفته و ابداع روش های آنالیز نوین سبب می شود تا ما بتوانیم رفتار مواد را به دقت مورد شناسایی قرار دهیم و از این رهگذر بتوانیم آنها را با ظرافت خاصی دستكاری كنیم.

تغییر در خصوصیات دارویی

كاربرد فناوری نانو در پزشكی تاثیرات مهمی دارد. شركت Elan یكی از شركت هایی است كه از فناوری نانو در تغییر ذرات دارویی استفاده می كند. این شركت فرایند آسیاب كردن كریستال های نانو را در اختیار دارد كه اجازه می دهد بعد از این پروسس، ذراتی مانند داروی Sirolimns متعلق به شركت Wyeth كه اجبارا می بایست در فرمولاسیون محلول خوراكی به كار برند، بهبود یافته و آن را بتوانند به فرم قرص ارایه نمایند. یعنی با تهیه ذرات نانو فرم محلول این ماده به فرم جامد تبدیل می شوند. داروی Sirolimns به عنوان یك تضعیف كننده سیستم ایمنی همراه سایر فرآورده های دارویی در موارد پیوند اعضا مانند پیوند كلیه به كار می رود. این شركت مدعی است كه با كاهش سایز ذره سرعت انحلال Sirolimns به مقداری كه بتواند به فرم قرص ارایه شود افزایش می یابد. از نظر تجاری این نوع فناوری آسیاب نمودن فقط مختص داروهای با حلالیت بسیار ضعیف است، اما به عقیده این شركت 40 الی 50 درصد فرآورده های جدید (NCE) تقریبا در این رده قرار می گیرد. فناوری نانو همچنین در زمینه داروهای پپتیدی كه عمدتا برای محفوظ ماندن از متابولیسم می بایست به فرم تزریقی تجویز شوند به كمك آمده است و شرایطی را می تواند فراهم نماید تا آنها را بتوان از طریق سایر روش های داروسازی ونیز مورد پذیرش بیمار تجویز كرد.

شركت Xstal Bio كه با دانشگاه های Glasgow Strathelyde همكاری می كند، توانسته است كریستال های نوینی بسازد كه با ذرات پروتئینی پوشش داده شده اند. مدیر اجرایی شركت Xstal Bio معتقد است كه اغلب شركت ها، برای تهیه ذرات نانو از مسیر خرد كردن ذرات بزرگ تر به ذرات كوچك تر استفاده می كنند، اما آنها فرایندی را در اختیار دارند كه مستقیما ذرات كوچك از آن تهیه می شود، بدون آنكه احتیاج به فرایند زیادتری داشته باشند. این فرمولاسیون انسولین استنشاقی را انجام می دهد. بیماران می توانند به سادگی با اسپری كردن و تنفس آن، پودر خشك انسولین و یا یك پروتئین دیگری را دریافت كنند. برای اینكه این راه تجویز به طور موثر در اختیار باشد، ذرات محتوی آن باید آنقدر ریز باشند تا بتوانند در بخش های عمقی مجاری تنفسی نفوذ كنند والبته آنقدر ریز هم نباشد تامبادا پس از مصرف از دهان و بینی خارج شوند. بنابر این شركت Xstal Bio مسیر اثباتی خاصی را پشت سر گذرانده است و هم اكنون این فرآورده در بیماران تحت آزمایش است. فناوری نانو در زمینه تشخیص ساده بیماری ها، تصویربرداری ها و برآوردسریع از كارایی مصرف دارو در افراد نیز كاربردهایی دارد. به طور كلی این فناوری در تولید اعضای مصنوعی، كاشت داروها، استفاده از تشخیص های فردی در كنترل آزمایش های درون تنی و تشخیصی و داروسازی نوین كاربرد دارد. درخصوص آخرین مواردی كه اشاره شد، یعنی مونیتورینگ تشخیصی و داروسازی، این فناوری قادر است ریز وسیله داروهایی بسازد تا پس از كاشتن آن در بدن و كمك آن، سطح خونی مواد بیولوژیك درون بدن دائما تحت كنترل باشد و در صورت نیاز مقداری دارو آزاد و ارایه شود.

ژن درمانی

یكی دیگر از كاربردهای فناوری نانو در زمینه دارو رسانی ژن هاست. Vector های موجود، ویروس های اصلاح شده روی سیستم ایمنی بدن دارای اثراتی هستند، بنابراین تحقیقات روی ساخت، ذرات نانو كه قابلیت حمل ژن ها را داشته باشند از موارد مورد نیاز می باشد. سایر روش های آزادسازی و دارو رسانی به منظور افزایش تاثیر دارو و كاهش اثرات جانبی آنها نیز وجود دارند كه مورد تحقیق می باشند. به طور مثال كاربرد پوشش هایی كه تحت تابش نور فعال می شوند برای كاربرد داروهای خاص در استخوان ها به كار گرفته می شود از این موارد هستند. این نوع داروها عمدتا به علت نوع پوشش دادن آنها، غیرمحلول باقی می مانند و در استخوان ها جذب می شوند. این پوشش ها پس از قرار گرفتن در معرض نور و تابش به فرم محلول درآمده و اجازه می دهند تا دارو به محل اثر خود رسیده و تاثیر نماید. این تحقیقات همچنین بر روی ذرات مغناطیسی كه به كمك آن بتوان داروها را به محل اصلی هدایت نمود نیز انجام می شوند. پوشش ذرات غیر نانو با پلیمرهایی نظیر پلی اتیلن گلیكول نیز از مواردی است كه به كمك آن داروها را می توان به محل اصلی هدایت نمود. این روش سبب می شود تا اختصاصات دارو تغییر ننماید و دارو از متابولیسم در كبد درامان باقی بماند. این راه دارورسانی نیز به زودی در درمان در دسترس قرار خواهد گرفت. علی رغم آنكه امروزه ممكن است فناوری نانو در مقایسه با علوم رایج و كاربردی بیشتر از یك عبارت باب روز جلب توجه نكند، اما اصلا نباید از توانمندی های آتی آن غفلت كرد.

تحلیل

مهندسی ذرات و دارو رسانی نوین از مهم ترین فصل های مشترك دارو رسانی با فناوری نانو است، به علت پیشرفت در روندهای ساخت ذرات و فرمولاسیون های دارویی امكان دارو رسانی فرآورده های جدید كه عمدتا از نوع پپتیدها و پروتئین ها می باشند امكان پذیر شده است. هم راستای این پیشرفت ها صنعت ساخت پلیمرهای دارویی امكان تهیه حامل های مناسب برای دارو رسانی به محل های اثر مورد نظر را فراهم كرده است. امید است با یك بازنگری كلی پیرامون توانمندی های موجود در مراكز تحقیقاتی داخلی و امكان سنجی برای انجام پروژه های نانو در عرصه دارو رسانی بتوان از ظرفیت های بالقوه در راستای كاربردی نمودن فناوری نانو در دارو رسانی بهره برداری نمود. متقابلا پژوهشگران نیز می بایستی با درك مناسب از موقعیت فراهم شده و توجه صنایع دارویی از این فناوری، خود را به طور علمی و عملی برای ورود در این عرصه مهیا نمایند و با ارایه دستاوردهای قابل كاربرد، حفظ اعتمام متقابل سرمایه گذاران و گسترش روز افزون این رویكرد در بین صنایع دارویی اقدام نمایند.

خلاصه  افزایش نگرانی‌ از تغییرات جوی ناشی از آلاینده‌های کربنی محصولات ساخت بشر، دولت‌ها را بر آن داشته تا روش‌هایی برای کاهش یا حداقل ثابت نگه داشتن سطح این آلاینده‌ها بیابند. دولت انگلیس برای نخستین بار، از برنامه‌هایی برای ایجاد برخی تعهدات قانونی خبر داده‌است که با اجرای آن آلاینده‌های کربنی تا سال 2050 به‌ میزان 60 درصد کاهش خواهد یافت. اتحادیه اروپا نیز با کاهش 20 درصدی این آلاینده‌ها تا سال 2020 موافقت کرده‌است. در این میان، فناوری نانو در حال تبدیل‌‌‌‌شدن به‌ ابزار اصلی مقابله با تغییرات آب و هوایی است. تمام شش فناوری مورد اشاره در این گزارش یا هم‌اکنون و یا حداکثر تا دو سال آینده در دسترس بوده و برخی از آنها نیز یک دهه‌است که بی‌سر و صدا به‌ صنعت راه یافته‌اند. عایق‌کاری بهتر ساختمان‌ها با استفاده از آئروژل؛ کاهش 30 درصدی آلاینده‌های کربنی حاصل از لوازم خانگی؛ کاربرد مواد سبک‌تر و مستحکم‌تر در خودروها، اتوبوس‌ها و هواپیماها، نمونه‌هایی از کاربردهای کنونی این فناوری است. هم‌اکنون پیشرفت‌های پیل‌های سوختی و خودروهای چندگانه‌سوز، بزرگ‌ترین خودروسازان را قادر به ساخت وسایل نقلیة مشتری پسند و با آلایندگی اندك ساخته است. این گزارش در واقع درآمدی بر فناوری‌های کلیدی مورد استفاده، تأثیر آنها بر انتشار آلاینده‌ها و میزان دسترسی به ‌آنها و نقش‌آفرینان کلیدی در هر کدام از آنهاست. 

سال‌هاست بر ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان کلید حل بسیاری از مشکلات تأکید شده‌است. اما به ‏نظر می‌رسد هنوز رابطه دانشگاه و صنعت مجموعه‌ای تهی است. هیچ رابطه‌ای وجود ندارد و در نتیجه ‏هم‌افزایی هم اتفاق نمی‌افتد. هر کدام به دنبال کار خود هستند و برای دیگری اهمیت چندانی قائل نیستند. ‏

این مشکل فقط یک روی سکه‌است. این سکه دورو روی تلخ‌تری نیز دارد که اگر بدتر از مشکل فعلی ‏نباشد قطعاً همسان آن خواهد بود و آن رابطه بنگاه‌های فناور و دانش‌محور با صنعت است. هر بنگاهی برای ‏زنده ماندن نیاز به بازار دارد. اکثر محصولات بنگاه‌های فناور در زنجیره تأمین صنعت قرار گرفته و کمتر ‏محصول نهایی برای مصرف‌کننده نهائی هستند. در این وضعیت به شرطی بنگاه‌های فناور رشد می‌کنند که ‏صنعت، ظرفیت و توان بهره‌مندی از آنها را داشته باشد. آیا صنعت ما چنین بضاعتی را دارد؟ اگر نه چرا؟ ‏چگونه باید قابلیت‌های صنعت را افزایش داد؟

به نظر می‌رسد صنعت کشور تاکنون علاقه خاصی به بنگاه‌های فناور نشان نداده‌است. چرائی این چالش ‏از چند نظر قابل بررسی است. یکی از مهمترین دلائل عدم آشنائی بنگاه‌های فناور با صنعت، نیازها و ‏دغدغه‌های آن است. بسیاری از مدیران بنگاه‌های فناور شیفته محصول خود با ویژگی‌های مشخص آن ‏هستند نه شیفته مشتری و تولید مبتنی بر نیاز مشتری! شیفتگی نسبت به فناوری و محصول و دور بودن از ‏فضای واقعی صنعت دنبال خیالات واهی رفتن است. ‏

محصول بنگاه باید وارد جریان مصرف صنعت کشور شود تا بنگاه بماند و رشد و توسعه پیدا کند. برای ‏رسیدن به این هدف ماه گذشته چند اتفاق مبارک به وقوع پیوست. یکی از مهمترین آنها بازدید مدیران 5 ‏شرکت نانوئی از شرکت مهر کام پارس (بزرگترین مجموعه‌ساز صنعت خودرو) و مذاکره ورایزنی با ‏مدیران آن شرکت بود. ‏

بنا بود شرکت‌های نانوئی خط تولید را بازدید کنند و از نزدیک با نیازها و چالش‌های شرکت مهر کام ‏پارس آشنا شوند و بعد بتوانند بر اساس نیازهای شرکت، پیشنهادهای خود را ارائه کنند. اگر شرکت مهر ‏کام پارس حتی در یک حوزه محدود و کوچک، خریدار محصولات شرکت‌های نانوئی شود، آنگاه ‏محصول نانو وارد جریان مصرف صنعت می‌شود و بركات مختلفی را نصیب کشور، صنعت و فناوری آن ‏می‌کند. اکنون توپ در زمین مدیران شرکت‌های نانوئی است. ‏

مصرف‌کننده منتظر است، شبکه شرکت‌های فناوری‌نانو اعلام کرده است كه از هیچ حمایتی دریغ ‏نمی‌کند و فقط هنر مدیر بنگاه نانو است که بتواند هدف را نشانه بگیرد و با دقت شلیک کند. ‏

نانولوله ها:

درسال 1991 دانشمندی به نام سو میو ایجیما بطور كاملا اتفاقی ساختار دیگری از كربن را كشف و تولید كرد كه خواص منحصر به فردی دارد و آن را نانولوله كربنی نامید. . نانولوله های كربنی به دو دسته كلی نانو لوله های كربنی تك دیواره و نانولوله های كربنی چند دیواره تقسیم میشوند . از نقطه نظر خواص مكانیكی ، نانولوله ها یكی از مستحكم ترین مواد به شمار میروندو

فولرین ها و کاشفین از آنها الیاف كربنی میسازند ،اگرنانولوله های تولید شدهدر حرارت بالا تهیه شوند الیاف بدست از آن ها (CFRP) محكمتر خواهند بود.

 

ادامه دارد.....

نوع مطلب : مقاله ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 11:51 ب.ظ
I feel that is one of the such a lot important info for me.
And i'm glad studying your article. However
wanna statement on few common things, The site taste is great,
the articles is really great : D. Just right activity, cheers
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:04 ب.ظ
I know this web site provides quality based posts and other stuff,
is there any other web page which presents such stuff in quality?
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 08:49 ق.ظ
Definitely believe that that you said. Your favourite justification appeared to be on the internet the easiest thing to take note of.

I say to you, I certainly get irked at the same time as people think about issues that
they plainly do not know about. You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the entire
thing without having side effect , folks can take a signal.

Will probably be back to get more. Thanks
چهارشنبه 30 فروردین 1396 08:11 ب.ظ
This is my first time go to see at here
and i am genuinely impressed to read all at
one place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
استارباکس